Ako koristite i Google AdWords i Google Analytics, znate da je te dvije usluge moguće povezati kako biste dobili detaljniji uvid u ponašanje posjetitelja koji su na vašu web-lokaciju došli putem programa AdWords. Nakon povezivanja vaših računa (s uključenim automatskim označavanjem) statistika AdWords računa izravno se prikazuje u programu Analytics. Današnji post ćemo objaviti u dva dijela.

Ponekad broj klikova u AdWords izvješću u programu Analytics ne odgovara broju posjeta zabilježenom na vašem AdWords računu.

Za to postoji nekoliko mogućih razloga, čije pojedinosti možete pronaći u Google Analytics članku za pomoć. Danas ćemo se usredotočiti na najčešće razloge kod slovačkih oglašavača. Oni su povezani s automatskim označavanjem odredišnog URL-a i postavljanjem poslužitelja koji je host vašoj web-lokaciji. Proučimo izvor te razlike te kako prepoznati i riješiti problem.

Kako pratiti posjete u programu AdWords?

Prvo ćemo proučiti kako program Analytics bilježi posjete u programu AdWords:

1. Prva je opcija korištenje ručnog označavanja. U tom slučaju za označavanje pojedinih odredišnih URL-ova koristite alat za izradu URL-ova. Možete također odabrati izvor, medij, ključnu riječ, sadržaj i naziv kampanje. Za dobivanje najtočnijih statističkih podataka pomoću ove metode potrebno je generirati po jedan označeni odredišni URL za svaku ključnu riječ u svakoj kampanji. To je dugotrajan postupak koji pruža samo ograničen opseg podataka. Stoga tu metodu obično preporučujemo ako pokrećete druge plaćene kampanje koje nisu dio programa AdWords. Ručno označen odredišni URL u tom slučaju izgleda slično primjeru u nastavku:

http://www.googlestore.com/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_term=tricko&utm_content=textlink&utm_campaign=jarny_vypredaj.

2. U programu AdWords najjednostavnija je metoda korištenje automatskog označavanja. U tom se slučaju svi parametri koje biste u prethodnoj metodi dodali ručno automatski dodaju u URL. Osim toga, to vam omogućuje dobivanje većeg broja podataka, na primjer za određenu grupu oglasa, o točnom pojmu koji je pokrenuo oglas, o poziciji na Google prikazivačkoj mreži, o tome gdje je oglas prikazan itd. Kada prvi put AdWords račun povežete s Analytics računom, automatsko označavanje uključeno je prema zadanim postavkama.



Većina oglašavača koristi automatsko označavanje. Budući da je osmišljena posebno u tu svrhu, tu metodu također preporučujemo za praćenje AdWords kampanja. Međutim, ako vam je iz nekog razloga potrebna upotreba ručnog označavanja, preporučujemo da isključite automatsko označavanje jer u nekim izvješćima može dovesti do odstupanja u podacima.


Kako funkcionira automatsko označavanje?


Na početku ovog članka spomenuli smo da ćemo se usredotočiti na razlike između posjeta i klikova koja se tiču automatskog označavanja. Slijedi objašnjenje načina funkcioniranja te vrste označavanja.

Nakon klika na oglas odredišnom URL-u dodaje se parametar "gclid". Automatski označen URL tada izgleda kao u sljedećem primjeru:

http://www.google-store.com/contact_us.php?gclid=ThisIsATest

Ako odredišni URL već sadrži neke parametre, parametar glcid sadržavat će znak "&" umjesto znaka "?":

http://www.google-store.com/index.php?cPath=25&gclid=ThisIsATest

Polako dolazimo do razloga za nepodudarnost između broja klikova i broja posjeta iz programa AdWords. Nakon što sustav odredišnom URL-u doda parametar "gclid" (i tako, na primjer, pošalje korisnika na adresu http://www.google-store.com/contact_us.pho?gclid=ThisIsATest), ovisno o postavkama vašeg poslužitelja, moguća su četiri slučaja.

Slijede mogući slučajevi koji se odnose na parametar "glcid" u URL-u nakon učitavanja web-lokacije:

a) Zadržava se, a korisnik se šalje na adresu http://www.google-store.com/contact_us.php?gclid=ThisIsATest.
b) Zadržava se, no korisniku se prikazuje stranica s porukom o pogrešci.
c) Ne zadržava se, a korisnik se šalje na stranicu koja ne sadrži taj parametar, kao što je http://www.google-store.com/contact_us.php">http://www.google-store.com/contact_us.php.
d) Ne zadržava se, a korisnik se preusmjerava na drugu stranicu, na primjer na glavnu stranicu.

U prvom slučaju poslužitelj funkcionira na željeni način – postavke su ispravne pa nepodudarnost između broja klikova i broja posjeta iz programa AdWords proizlazi iz nekog drugog razloga.

U drugim slučajevima razlog odstupanja leži u postavkama poslužitelja koji je host vašoj web-lokaciji. To se u AdWords izvješćima u programu Analytics odražava kao vrlo malen broj posjeta ili čak da broj posjeta odgovara nuli unatoč velikom broju klikova.




Kraj prvog dijela

Napisao Peter Zeman, Google AdWords team
Objavila Kristina Baus, Google AdWords Hrvatska